Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

Strona główna » 

"Christofle" i Polska. Mało kto wie, że historia firmy "Christofle", nierozerwalnie łączy się z Polską. Przez stulecia, na przemian konkurując i współpracując z warszawskim Fragetem, zaopatrywała polskie ziemiaństwo, mieszczaństwo i przemysłowców srebra i platery. Otwarte w 1860roku stałe biuro handlowe "Christofle" w Warszawie, które prowadził Henri Bernhard, dostarczało wyroby "Christofle" w trzech zaborach. Na paryskie platery, aż do II Wojny Światowej, nadchodziły zamówienia z całej Polski. Trwałe, piękne i grubo srebrzone wyroby marki, dodawały splendoru polskim mieszkaniom czy placówkom rządowym.

Pozostałe informacje:

  • Porcelanę wynaleziono w Chinach w VIII w. Nazwę nadali jej jednak prawdopodobnie Portugalczycy (wyraz porcella oznacza muszlę). Delikatna i prześwitująca, często przyrównywana była do lśniącej własnym światłem perłowej masy.
  • Europejczycy zaczęli produkować porcelanę dopiero na początku XVIII w. - stało się tak dzięki Augustowi Mocnemu, który uwięził swojego alchemika w laboratorium w zamku pod Miśnią i pod groźbą ucięcia rąk nakazał wyprodukowanie złota. Nieszczęsny Johann Boettger uszedł cało tylko dlatego, że - choć złota nie otrzymał - w 1708 r. udało mu się opracować recepturę wytwarzania porcelanowej masy. Od tego czasu porcelanę określa się mianem białego złota.
  • Tajemnica weneckiego MURANO. Szklane towary z Wenecji, których sława obiegła cały świat, były niegdyś, do tego stopnia pożądanym towarem,że wenecki senat w XIII, pod pretekstem zagrożenia pożarowego, przeniósł cała produkcję szkła z lądu na niewielką wyspę Murano. Skupienie produkcji na tak niewielkim terenie, pozwalała na jego całkowitą kontrolę. Tajemnica wytwarzania szkła, była tak wielka,że ujawnienie jakichkolwiek szczegółów związanych z jego produkcją, było karalne. Legendy mówią nawet o karach śmierci. W zamian za te drobne niedogodności, mistrzowie szkła otrzymywali specjalne przywileje społeczne i finansowe- m.in jako jedyna warstwa społeczna mogli wchodzić w związki małżeńskie z patrycjuszami. Na szczęście czas obdarł z tajemnic techniki powstawania tych wyjątkowych towarów i dziś bez problemu można podpatrzeć cały proces twórczy. Niestety ceny, podobnie jak niegdyś, potrafią przyprawić o zawrót głowy.
Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 886 079 594
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Tajemnica weneckiego MURANO. Szklane towary z Wenecji, których sława obiegła cały świat, były niegdyś, do tego stopnia pożądanym towarem,że wenecki senat w XIII, pod pretekstem ... więcej