Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

Strona główna » 

Dodatkową zachętą do zakupu zastawy, z tego wyjątkowego kruszcu, był przesąd ,że porcelanowe naczynia rozpadały się w zetknięciu z trucizną!Dodatkową zachętą do zakupu zastawy, z tego wyjątkowego kruszcu, był przesąd ,że porcelanowe naczynia rozpadały się w zetknięciu z trucizną!

Pozostałe informacje:

  • Zainteresowanie porcelaną było tak wielkie, że Europejczycy bardzo chcieli poznać sekret jej wytwarzania. Udało się to dopiero po wielu latach. Największych starań w tym kierunku dokładali Francuzi i Włosi, w epoce renesansu. Około roku 1560, we Florencji zaczęto produkować tak zwaną porcelaną medycejską. Rok 1670, to rok odkrycia sposobu produkcji porcelany frytowej we Francji. W roku 1709, Jan Fryderyk Boettger wynalazł twardą porcelanę kaolinową.
  • Zastanawialiście się kiedykolwiek, ile warta jest najdroższa filiżanka na świecie? Cóż, odpowiedź na to pytanie wręcz zwala z nóg, bo mówimy w tym przypadku o kwocie sięgającej trzydziestu sześciu milionów dolarów! Dokładnie tyle zapłacił pewien szanghajski kolekcjoner, kupując filiżankę wyprodukowaną w okresie panowania dynastii Ming. Ciekawe, jak smakuje herbata w takiej filiżance.
  • Nazwę porcelana użył ponoć po raz pierwszy Marco Polo w XI wieku podczas swojego pobytu w Chinach. Zobaczył porcelanę i nazywał ją porceletta. Porceletta to po polsku porcelanki, czyli nazwa rodziny ślimaków morskich, których muszle na pewno każdy kojarzy ze straganów z pamiątkami znad polskiego morza (choć z Morzem Bałtyckim nie mają wiele wspólnego, bo pochodzą ze śródziemnomorskiego), a z którymi odkrywca porcelanę skojarzył.
  • Ze względu na to, jaki jest skład masy porcelanowej i jak się ją wytwarza, porcelanę europejską dzieli się na porcelaną twardą typu miśnieńskiego i porcelanę miękką, typu francuskiego. Dodatkowo, w Anglii wynaleziona została porcelana kostna, którą zaliczyć można do miękkiej, jednak z dodatkiem kostnego popiołu
Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 882 773 966
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Nazwę porcelana użył ponoć po raz pierwszy Marco Polo w XI wieku podczas swojego pobytu w Chinach. Zobaczył porcelanę i nazywał ją porceletta. Porceletta to po polsku porcelanki, czyli nazwa ... więcej