Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

Zjawiskowa filiżanka z MIŚNI kobaltowe kwiaty I poł XX wieku

Strona głównaKOLEKCJONERZjawiskowa filiżanka z MIŚNI kobaltowe kwiaty I poł XX wieku

dostępność: 1

img_20210712_114227.jpg

powiększ zdjęcienajedź myszką na zdjęcie

Prezentujemy kolekcjonerską filiżankę do herbaty, ze znakomitej niemieckiej manufaktury w Miśni. Filiżanka pochodzi  z I połowy XX wieku, z widoczną na spodzie sygnaturą dwóch skrzyżowanych szabli, potwierdzającą autentyczność i pochodzenie zestawu. Filiżankę zdobi piękny kwiatowy dekor, tworzący swojego rodzaju wiązankę z widocznymi motylami, chrabąszczami. Uwagę przyciągają reliefowe brzegi spodka i rantu filiżanki  muśnięte złotem.

Stan zachowania zestawu, zważywszy na jego wiekowość, uznaje się za bardzo dobry. Zachęcamy do zakupów przede wszystkim kolekcjonerów tej zjawiskowej porcelany, określanej w Europie jako "białe złoto".

Wymiary:

Filiżanka:

wysokość: 5,5cm

średnica wylewu: 9,5cm

średnica podstawy: 4cm

pojemność: ok.100ml

 

Spodek:

wysokość: 2cm

średnica: 14,5cm

 

Położona nad brzegiem Łaby Miśnia swoją sławę zawdzięcza najstarszej w Europie fabryce porcelany. Od ponad 300 lat artyście i rzeźbiarze z zegarmistrzowską precyzją formują i dekorują porcelanowe dzieła sztuki, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Kiedy jednak zobaczysz, jak wiele żmudnej i artystycznej pracy wkładane jest w każdy detal, zrozumiesz dlaczego tak krucha i ulotna rzecz może kosztować krocie. Miśnia to nie tylko porcelana, to kolebka Saksonii i urocze miasteczko z pięknym zamkiem, zabytkową katedrą, dobrym winem i niezapomnianymi widokami.Gdyby nie problemy i ogromne koszty związane ze sprowadzaniem porcelany z Azji oraz czysty przypadek, miśnieńskiej porcelany pewnie by nie było. Na początku XVII wieku Elektor Saksonii i Król Polski August II Mocny zlecił swoim najwybitniejszym naukowcom wynalezienie sposoby na produkcję złota. Złota nie wynaleźli, ale przez przypadek odkryli jak można wytwarzać porcelanę. W roku 1707 w Miśni odkryto złóż glinki kaolinowej, już rok później wyprodukowano tu pierwszą białą porcelanę. August Mocny szybko przeliczył, że fortunę może zbić także na „białym złocie” jak z czasem zaczęła być nazywana miśnieńska porcelana. Aby chronić sekretną recepturę produkcję porcelany przeniesiono z Drezna do Miśni, gdzie w 1710 roku w zamku Albrechtsburg powstała najstarsza w Europie manufaktura porcelany. Do dziś porcelana powstaje w tradycyjny sposób oraz jest ręcznie formowana i ozdabiana, a kopalnia w Miśni zaopatruje manufakturę w glinkę cały czas i podobno jest najmniejszą kopalnią w Europie.

Numer katalogowy: 4158

KOLEKCJONER

cena: 690.00 zł

Opcje

Poleć produkt

numer katalogowy: 4158

Ten produkt nie ma powiązań z innymi produktami.

Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 882 773 966
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Zastanawialiście się kiedykolwiek, ile warta jest najdroższa filiżanka na świecie? Cóż, odpowiedź na to pytanie wręcz zwala z nóg, bo mówimy w tym przypadku o kwocie sięgającej ... więcej