Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

Luksusowy zestaw do picia herbaty kawy tete-a tete SEVRES koniec XVIII

Strona głównaFRANCJALuksusowy zestaw do picia herbaty kawy tete-a tete SEVRES koniec XVIII

producent: Sevres

dostępność: 0

img_20190309_113036.jpg

powiększ zdjęcienajedź myszką na zdjęcie

Prawdziwy rarytas w naszej kolekcji- luksusowy zestaw do picia herbaty cyz kawy dla 2-óch osób  paryskiej krolewskiej manufaktury SEVRES, pochodzący z ok. konca XVIII poczatek XIX wieku.

Zestaw składa się z następujących elementów w kolorze białej porcelany: okazałej tacy, cukiernicy, mlecznika, dwóch filiżanek oraz dwóch spodków. Każde z elementów posiada inicjały sygnowane naszkliwnie, w kolorze kobaltu, zdradzające ich wykonawcę. Wyjątkowego charakteru nadają samej zdobienia, kązdy przedmiot posiada bogatą kolorystykę i złocenia oraz na każdym elemencie w lustrze widnieje inna scenka rodzajowa z tego okresu.

Zestaw porcelany jest w stanie nienaruszonym, wszelkie zdobienia, kolory- nie noszą śladów użytkowania. Fakt ten jest tym bardziej zaskakujący, iż podróżował w karocy wraz z całym niezbędnym dobytkiem bogatego mieszczaństwa/ możnowładztwa.

 

Znak czasu odcisnął się na samym kufrze, zabezpieczającym porcelanę podczas przewozu. Niewątpliwe znaczenie, w tak dobrym zachowaniu zestawu, mają tutaj wytłoczone w kufrze, dokładnie odwzorowane otwory, nieruchomo utrzymujące każdy z elementów. Całość wnętrza wypełniona atłasem. Dodatkowe zabezpieczenie stanowiła również atłasowa czerwona poduszka, umieszczona między porcelaną a wiekiem kufra/walizki.

To do dzis do konca nie wiedomy kto pierwszy odkryl porcelane Sevres czy Misnia. Obie manufaktury sobie to przysluguja.

Sevres powstalo w 1740 roku dzieki Krolowi Ludwikowi XV i Madame Pompadour. Pocztkowo produkowano tak zwana porcelane miekka czy tez mase porcelanowa dopiero dzieki odkrycie porcelany twardej w 1768 roku w dwa lata pozniej rozpoczela sie produkcja porcelany znanej nam dzisiaj juz w nowych pomieszczeniach pod patronetem Krola Ludwika w sevres. jean helliot uzyskal kolor podstawowy roz pompadour . Dzieki wsparciu Krola i markizy pompadour manufaktura sevres bedac pod patronatem krola pozniej cesarza i panstwowa produkowala przedmioty pieknie recznie zdobiona na wszystkie stoly krolewskie i posiadala dzieki zabiegom madame Pomapadour wylacznosc na naczynia ii wzornistwo ktore bylo bardzo bogate.

Sevres bedąc kolebką porcelany europejskiej produkuje do dziś porcelanę najwyższej jakości zatrudniając wielkich mistrzów.

Wymiary skrzyni:

długość: 39cm

wysokość: 16cm

szerokość: 35cm

 

Taca:

szerokość: 27cm

długość: 30cm

 

Wymiary filiżanek:

wysokość: 6,5cm

średnica wlotu: 7cm

średnica podstawy: 4cm

 

Wymiary spodków:

średnica: 12cm

 

Wymiary mlecznika:

wysokość bez pokrywy: 10cm

wysokość pokrywy: 5,5cm

średnica podstawy: 5cm

średnica wlotu: 4,5cm

 

Wymiary dzbanka:

wysokośc bez pokrywy: 14cm

wysokość pokrywy: 6,5cm

średnica wlotu: 4,5cm

średnica podstawy: 6cm

 

Wymiary cukiernicy:

wysokość bez pokrywy: 9cm

wysokość pokrywy: 4cm

średnica wlotu: 9cm

średnica podstawy: 5cm

 

 

 

 

 

W 1740 dzięki Ludwikowi XV i markizie Pompadour powstała manufaktura porcelany w Vincennes, którą od 1745 zarządzał Charles Adam. W 1753 manufaktura otrzymała miano Manufacture Royale de Porcelaine i zyskała wysokiej klasy specjalistów. Nowe wzory projektował znany rzeźbiarz Étienne Maurice Falcoinet. Zatrudniono 46 specjalnie dobranych, wyszkolonych dziewcząt, znających zasady malowania wzorów na porcelanie oraz potrafiących wyrabiać porcelanowe kwiaty.

Początkowo manufaktura wytwarzała tzw. miękką porcelanę, ale dzięki odkryciu z 1768 w Sèvres zaczęto dwa lata później produkcję twardej porcelany. W 1756 manufaktura została przeniesiona przez Ludwika XV do specjalnie w tym celu wzniesionych budynków w Sèvres.

W tym samym roku Jean Hellot uzyskał nowy kolor podstawowy dla porcelany, tzw. rose Pompadour, czyli róż Pompadour, używany od tej pory na szeroką skalę, zarówno do wyrobu naczyń, jak i bibelotów. Niebawem markiza wystarała się u króla o monopol na wyroby z Sèvres i odtąd żadne inne przedsiębiorstwa we Francji nie mogły wyrabiać eleganckiej porcelany, a szczególnie o takich samych wzorach i zdobieniach. W 1759 manufaktura przeszła pod kontrolę królewską, a następnie cesarską i państwową.

Do dziś przetrwało wiele wyrobów Królewskiej Manufaktury, które można oglądać m.in. w Musée National de Ceramique w samym Sèvres, a także w Wallace Collection w Londynie oraz Muzeum porcelany w Kuskowie.

Numer katalogowy: 2710

Ten produkt nie ma powiązań z innymi produktami.

Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 886 079 594
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Porcelanę wynaleziono w Chinach w VIII w. Nazwę nadali jej jednak prawdopodobnie Portugalczycy (wyraz porcella oznacza muszlę). Delikatna i prześwitująca, często przyrównywana była do ... więcej