Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

"Białe złoto" z Miśni wzór cebulowy Knaufzeit XIX

Strona głównaPORCELANA"Białe złoto" z Miśni wzór cebulowy Knaufzeit XIX

dostępność: 1

img_20190706_094851_1.jpg

powiększ zdjęcienajedź myszką na zdjęcie

Przepiękna filiżanka pochodząca z najstarszej  manufaktury porcelany w Europie. Prezentowana filiżanka posiada sztandarowy dla wytwórni wzór cebulowy w kolorze kobaltowym odpornym na wysokie temperatury. Wród dekoracji roślinnej można zauważyć ukrytą sygnaturę Miśni - dwa skrzyżowane miecze- jeden z najstarszych znaków towarowych na świecie!  Wyróżniają ją przepiękny kształt oraz wytworne uszko w formie dwóch splecionych ze sobą gałązek muśniętych złotem. Przedmiot w kolorze śnieżnobiałej porcelany, sygnowany podszliwnie w kolorze kobaltowym, na spodzie filiżanki i talerzyka, potwierdzający autentyczność i jakoś prezentowanego produktu. Datę powstania kształtuje się na XIX wiek Knaufzeit po 1815 roku pierwszy gatunek.

Stan zachowania produktu uznaje się za bardzo dobry. Filiżanka ma ogromny walor kolekcjonerski. To niewielkiej wielkości cudeńko zamyka w sobie ogromną jakość i wartość historyczną. Produkt szczególnie polecany dla kolekcjonerów i miłośników tej starej i najbardziej znanej wytwórni w Europie.

 

Wymiary filiżanki:

wysokość: 5cm

średnica wlotu: 6,5cm

średnica podstawy: 2,5cm

 

Wymiary talerzyka:

średnica: 10,5cm

 Położona nad brzegiem Łaby Miśnia swoją sławę zawdzięcza najstarszej w Europie fabryce porcelany. Od ponad 300 lat artyście i rzeźbiarze z zegarmistrzowską precyzją formują i dekorują porcelanowe dzieła sztuki, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Kiedy jednak zobaczysz, jak wiele żmudnej i artystycznej pracy wkładane jest w każdy detal, zrozumiesz dlaczego tak krucha i ulotna rzecz może kosztować krocie. Miśnia to nie tylko porcelana, to kolebka Saksonii i urocze miasteczko z pięknym zamkiem, zabytkową katedrą, dobrym winem i niezapomnianymi widokami.Gdyby nie problemy i ogromne koszty związane ze sprowadzaniem porcelany z Azji oraz czysty przypadek, miśnieńskiej porcelany pewnie by nie było. Na początku XVII wieku Elektor Saksonii i Król Polski August II Mocny zlecił swoim najwybitniejszym naukowcom wynalezienie sposoby na produkcję złota. Złota nie wynaleźli, ale przez przypadek odkryli jak można wytwarzać porcelanę. W roku 1707 w Miśni odkryto złóż glinki kaolinowej, już rok później wyprodukowano tu pierwszą białą porcelanę. August Mocny szybko przeliczył, że fortunę może zbić także na „białym złocie” jak z czasem zaczęła być nazywana miśnieńska porcelana.  Aby chronić sekretną recepturę produkcję porcelany przeniesiono z Drezna do Miśni, gdzie w 1710 roku w zamku Albrechtsburg powstała najstarsza w Europie manufaktura porcelany. Do dziś porcelana powstaje w tradycyjny sposób oraz jest ręcznie formowana i ozdabiana, a kopalnia w Miśni zaopatruje manufakturę w glinkę cały czas i podobno jest najmniejszą kopalnią w Europie.

Numer katalogowy: 2889

Ten produkt nie ma powiązań z innymi produktami.

Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 886 079 594
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Porcelanę wynaleziono w Chinach w VIII w. Nazwę nadali jej jednak prawdopodobnie Portugalczycy (wyraz porcella oznacza muszlę). Delikatna i prześwitująca, często przyrównywana była do ... więcej