Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

Porcelanowa Piękność od H.OHME Szczawienko

Strona głównaPORCELANAPorcelanowa Piękność od H.OHME Szczawienko

dostępność: 1

p12800161744.jpg

powiększ zdjęcienajedź myszką na zdjęcie

Prezentujemy piękną antyczną filiżankę o niezwykłym kształcie, wywodzącą się z wałbrzyskiej fabryki porcelany H.Ohme. Jej niewątpliwym atutem jest sam kształ, filiżanka ma piękny pękaty brzusiec rozchylający sie ku górze niczym rozkwitający kwiat. Co więcej, filiżanka umieszczona jest na 4 pozłacanych nóżkach co sprawia, że wygląda nadzwyczaj  fantazyjnie. Kolorystyka utrzymana jest w odcieniach różu, fiolteu i kremu, a charakteru i eleganckiego tonu nadają jej liczne złocenia, w tym najgogatsze wypełniajaące wnętrze całej filiżanki. Sygnatura widoczna spodzie taletrzyka, inormuje nas, iz filiżanka powstała w latach 1887-1920.

Stan zachowania uznaje się za dobry, ze względu na widoczne przetarcia na złoceniach, wynikające zapewne z użytkowania filiżanki. Filiżanka jest niezwykle kunsztowna i oryginalna, dlatego zachęcamy do zakupów wszystkich miłośników niebanalnego designu

Wymiary:

Filiżanka:

Wys:6 cm

Szer:8 cm

Średn.6,5 cm

 

Spodek:

Średnica :12 cm

 

Hermann Ohme rozpoczął budowę swojej fabryki porcelany w 1881 roku w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Sorgau (Solice Dolne, włączone później do Szczawienka) na działce pod adresem Waldenburger Strasse 10. Najprawdopodobniej fundusze na budowę pochodziły z części spadku po Carlu Kristerze odziedziczonego przez żonę Ohmego.
Wyposażeniem i uruchomieniem fabryki zajął się młody inżynier Ernst Maria Bauer. Już w roku 1882 fabryka mogła zostać otwarta. Pierwotnie biura firmy mieściły się w Wałbrzychu, dopiero 1 kwietnia 1893 roku zostały one przeniesione do Sorgau.
Fabryka porcelany w Sorgau rozpoczęła produkcję z dwoma piecami do wypału. Rozrastała się szybko i na przełomie 1886 i 1887 roku zatrudniała 250 pracowników, zaś w roku 1891 już 326, w tym 126 kobiet. Piece do wypału porcelany zasilane były gazem pochodzącym z firmy gazowniczej, której właścicielką była żona Hermanna Ohmego.

W 1925 roku firma zmieniła swoją formę prawną i przekształciła się w spółkę komandytową – głównym szefem pozostał Hermann Alfred Ohme, dyrektorem handlowym był A. Staedler, zaś dyrektorem technicznym – G. Seiler.
W połowie lat dwudziestych w fabryce działało osiem pieców, z tego jeden od lat służył do wypału niezwykle popularnej porcelany kobaltowej. Fabryka posiadała malarnię, drukarnię oraz nowoczesną pracownię aerografii. Przedsiębiorstwo zatrudniało w tym czasie od 350 do 400 robotników. Produkowano przede wszystkim zastawy stołowe, serwisy do kawy i herbaty, filiżanki do mokki oraz filiżanki kolekcjonerskie, naczynia na owoce z różnymi dekoracjami, wazony, miski i puszki. Od 1923 roku fabryka Hermanna Ohmego, podobnie jak np. państwowe manufaktury w Miśni i Berlinie czy fabryka Rosenthala w Selb w Bawarii, produkowała talerze bożonarodzeniowe. Ich wyjątkowość polegała na tym, że przedstawiały wyłącznie motywy ze śląskiego pogórza. I tak np. na talerzu z 1925 roku pojawił się Kościół Wang w Karkonoszach, z 1928 roku – Śnieżne Kotły ze schroniskiem. Wszystkie projekty bożonarodzeniowych talerzy stworzył niemiecki malarz, rysownik i ilustrator Hermann Gradl z Norymbergi.

We współpracy ze znaną fabryką tekstyliów Websky, Hartmann & Wiesen A.G. z leżącej w powiecie wałbrzyskim miejscowości Wüstewaltersdorf (Walim), fabryka Ohme oferowała do nabycia wraz ze swoimi wyrobami pasujące do nich obrusy. Nowy salon sprzedaży na hali spacerowej w pobliskim kurorcie Bad Salzbrunn (Szczawno Zdrój) miał ożywić lokalną sprzedaż oraz spopularyzować wyroby fabryki wśród bogatej klienteli. Poprzez poszerzenie sieci przedstawicieli próbowano z kolei zdobyć nowe rynki dla eksportu. Oprócz sklepów w Londynie powstały kolejne w Amsterdamie, Barcelonie, Mediolanie, Oslo, Sztokholmie i Rio de Janeiro. Głównym odbiorcą porcelany były jednak Stany Zjednoczone.
W 1928 roku fabryka wzięła udział w wystawie „Niemiecka porcelana” w Wiesbaden. W katalogu wystawowym firma wymienia swoje serwisy stołowe i kawowe dekorowane złotem lub kobaltem, naczynia na owoce, wazony, talerze bożonarodzeniowe oraz porcelanę hotelową.
W roku 1929, roku wielkiego kryzysu, z powodu problemów ze zbytem fabryka musiała zwolnić 200 pracowników. W 1930 roku ogłoszono upadłość i po 50 latach zaprzestano produkcji, przede wszystkim z powodu malejącego popytu na wysokogatunkową porcelanę. Dzieło Hermanna Ohmego padło ofiarą światowego kryzysu gospodarczego. Fasony Ohmego przejęła fabryka porcelany August Schweig G.m.b.H. z miejscowości Weißwasser (Biała Woda, Górne Łużyce) i sprzedawała je w uwspółcześnionych dekoracjach.

Numer katalogowy: 3219

PORCELANA

cena: 590.00 zł

Opcje

Poleć produkt

numer katalogowy: 3219

Ten produkt nie ma powiązań z innymi produktami.

Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 886 079 594
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Tajemnica weneckiego MURANO. Szklane towary z Wenecji, których sława obiegła cały świat, były niegdyś, do tego stopnia pożądanym towarem,że wenecki senat w XIII, pod pretekstem ... więcej