Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

Urocza lalka porcelanowa

Strona głównaPORCELANAUrocza lalka porcelanowa

dostępność: 1

img_20190922_172527_1.jpg

powiększ zdjęcienajedź myszką na zdjęcie

Starożytne lalki pełniły funkcję kultową. Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa wyobrażały zwykle Jezusa lub Maryję i świętych.

Dopiero w XVI w. zaczęły pojawiać się lalki świeckie. Początkowo wykonywano je z tkanin i drewna. Od ok. 1800 r. zaczęto używać wosku, dzięki czemu buzie lalek wyglądały bardziej naturalnie. Wosk był jednak wrażliwy na ciepło i z czasem zastąpiła go - na wiele lat - masa papierowa. Około 1830 r. pojawiają się lalki porcelanowe, a popularne, tzw. lalki biskwitowe wykonywano z porcelany nieszkliwionej – matowej, lekko różowej. Produkowano je ręcznie, w małych seriach, dzięki czemu są małymi arcydziełami.

 

Niektóre lalki wyposażano w popularne wówczas mechanizmy, dzięki czemu pływały, zamykały oczy, czy chodziły.

Kolejnym materiałem używanym do produkcji był celuloid (od ok. 1900 roku do lat 50. tych XX w.). Z czasem zastąpiono go winylem i plastikiem, z którego wykonano m.in. popularną Barbie.

Posiadana przez nas lalka, posiada piękną porcelanową głowę z przykuwającymi spojrzenie zielonymi oczami. Twarz zdobi delikatna ręczna malatura i dodające uroku, rozmieszczone po obu stronach twarzy- dołeczki. Równie elegancka zdaje się być jej sukienka o delikatnych kwiatowym wzorze z elementami w kolorze przygaszonej zieleni.

Stan zachowania uznaje się za bardzo dobry. Produkt polecany zarówno jako element kolekcjonerski, jak i ciekawy pomysł na prezent dla małej dziewczynki.

 

Wymiary:

wysokość: 40cm

Numer katalogowy: 3016

PORCELANA

cena: cena wkrótce

Opcje

Poleć produkt

numer katalogowy: 3016

Ten produkt nie ma powiązań z innymi produktami.

Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 886 079 594
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Porcelanę wynaleziono w Chinach w VIII w. Nazwę nadali jej jednak prawdopodobnie Portugalczycy (wyraz porcella oznacza muszlę). Delikatna i prześwitująca, często przyrównywana była do ... więcej