Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

Bez szkandeli ziąb w pościeli

Strona głównaSREBRO BRAZ METALBez szkandeli ziąb w pościeli

dostępność: 1

img_20191130_102014.jpg

powiększ zdjęcienajedź myszką na zdjęcie

Szkandela to przedmiot niegdyś bardzo popularny, a dziś zupełnie zapomniany, stanowi jedynie ciekawostkę i obiekt poszukiwań wielbicieli staroci i antyków. Słowo szkandela prawdopodobnie pochodzi z języka włoskiego "scaldare"-ogrzewać i "letto"-łóżko. W przeszłości kiedy nienznano jeszcze tak powszechnych dziś pieców, do ogrzewania domostw służył kominek, który nie ogrzewał niestety wszytskich pomieszczeń, a jedynie te w których się znajdował. Szkandele pojawiły sie na początku XVI wieku i słuzyły do ogrzewania pościeli przed snem.

Rodzaj materiały z którego były wykonane, zależała od zamożności danego domu. Występowały szkandele gliniane,aluminiowe, te z mosiądzu, srebra czy porcelany. Posiadany przez nas szkandel pochodzi prawdopodonie z Anglii, zdobi go interesujący grawer, przypominający lwa trzymającego w łapach duży miecz. Jego ozodbą jest równięz rzeźbiona drewniana rączka, służa zapewnie łatwiejszemu przenoszeniu gorącego przedmiotu.

Stan zachowania określa się jako dobry, ze względu na widoczne ślady uzytkowania, w postaci drobnych rysek, widocznych szczególnie na wierzchu naczynia.

Wymiary:

wysokość: 6cm

długość: 20cm

długość  rączki: 12cm

szerokość: 13cm

Numer katalogowy: 3197

SREBRO BRAZ METAL

cena: 129.00 zł

Opcje

Poleć produkt

numer katalogowy: 3197

Ten produkt nie ma powiązań z innymi produktami.

Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 886 079 594
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Tajemnica weneckiego MURANO. Szklane towary z Wenecji, których sława obiegła cały świat, były niegdyś, do tego stopnia pożądanym towarem,że wenecki senat w XIII, pod pretekstem ... więcej