Wartość zakupów: 0.00 zł
(0) Logowanie

nowości

promocje

szukaj w opisach i tytułach

zaawansowane wyszukiwanie

Antyczna waza SEVRES 1753r Francja UNIKAT

Strona głównaKOLEKCJONERAntyczna waza SEVRES 1753r Francja UNIKAT

dostępność: 1

img_20210305_101415.jpg

powiększ zdjęcienajedź myszką na zdjęcie

W naszej Galerii, zagościło istne dzieło sztuki - wspaniała waza, pochodząca z luksusowej manufaktury porcelany Sevres we Francji.Waza z kozimi łbami "na ramionach" ,okazała się udaną linią dla manufaktury. Korpus tego modelu w kształcie gruszki nawiązuje do wielu waz wyprodukowanych w Vincennes i Sèvres, które są przypisywane projektantowi Jean-Claude Duplessisowi. Wydaje się prawdopodobne, że ta wersja również została przez niego zaprojektowana i na podstawie sygnatury marki z duzym "A"  wnioskujemy,że może pochodzić z  1753 roku. Szczególnie efektowne są biskwitowe  głowy kóz oraz kwiatowa dekoracja-powiedzielibyśmy dzisiaj trójwymiarowa- oplatająca wazę od uchwytów, biegnąc na spód naczynia. Nie możemy nie wspomnieć o pieknym, soczystym cytrynowym kolorze wazy, okraszonym delikatnym złoconym wzorem przerywanych okręgów. Wazon łączy delikatność biskwitowej formy z odbijającą światło szkliwioną częścią.   Subtelnezłocenie pasków obręczy jest wyrafinowaniem charakterystycznym dla najlepszych wyrobów wyprodukowanych c. 1770. Dekoracja w dużej mierze koncentruje się na dwóch malowanych detalach w kolorze fuksji w widocznymi w lustrez scenkami prezentującymi zakątki luksusowej francuskiej posiadłości. 

 

Wymiary:

wysokość: 22cm

średnica wylewu: 8cm

średnica podstawy: 8cm

rozpietość z kozłami: 19cm

 

W 1740 dzięki Ludwikowi XV i markizie Pompadour powstała manufaktura porcelany w Vincennes, którą od 1745 zarządzał Charles Adam. W 1753 manufaktura otrzymała miano Manufacture Royale de Porcelaine i zyskała wysokiej klasy specjalistów. Nowe wzory projektował znany rzeźbiarz Étienne Maurice Falcoinet. Zatrudniono 46 specjalnie dobranych, wyszkolonych dziewcząt, znających zasady malowania wzorów na porcelanie oraz potrafiących wyrabiać porcelanowe kwiaty.

Początkowo manufaktura wytwarzała tzw. miękką porcelanę, ale dzięki odkryciu z 1768 w Sèvres zaczęto dwa lata później produkcję twardej porcelany. W 1756 manufaktura została przeniesiona przez Ludwika XV do specjalnie w tym celu wzniesionych budynków w Sèvres.

W tym samym roku Jean Hellot uzyskał nowy kolor podstawowy dla porcelany, tzw. rose Pompadour, czyli róż Pompadour, używany od tej pory na szeroką skalę, zarówno do wyrobu naczyń, jak i bibelotów. Niebawem markiza wystarała się u króla o monopol na wyroby z Sèvres i odtąd żadne inne przedsiębiorstwa we Francji nie mogły wyrabiać eleganckiej porcelany, a szczególnie o takich samych wzorach i zdobieniach. W 1759 manufaktura przeszła pod kontrolę królewską, a następnie cesarską i państwową.

Do dziś przetrwało wiele wyrobów Królewskiej Manufaktury, które można oglądać m.in. w Musée National de Ceramique w samym Sèvres, a także w Wallace Collection w Londynie oraz Muzeum porcelany w Kuskowie.

 

 

 

 

French Porcelain for English Palaces, Sèvres z Royal Collection, Londyn, 2009

Numer katalogowy: 3921

KOLEKCJONER

cena: 14 900.00 zł

Opcje

Poleć produkt

numer katalogowy: 3921

Ten produkt nie ma powiązań z innymi produktami.

Strona główna

Newsletter

Nasze sklepy

Antykb
43-400 Cieszyn
ul. Frysztacka 105
tel.: 882 773 966
tel.: 795 136 444
e-mail: galeria@antykb.pl

Płatności

Antyki to moja pasja ktora pragne sie z panstwem podzielic. Antyki otaczaja nas nas na codzien wzbogacaja nasze zycie, upiekszaja nasze domy, nadaja im harakteru ale to rowniez dobra inwestycja to one nie traca na swojej wartosci, mozna je przekazac z pokolenia na pokolenie, to one beda przypominac nas naszym wnukom. Kaj ktos kiedys powiedzial czlowiek jest tylko ich przemijajaca czastka.

Ciekawostki
Ze względu na to, jaki jest skład masy porcelanowej i jak się ją wytwarza, porcelanę europejską dzieli się na porcelaną twardą typu miśnieńskiego i porcelanę miękką, typu francuskiego. ... więcej